Odpowiednie obuwie biegowe to podstawa dobrego treningu. Czasem nieświadomie, biegając w nieodpowiednio dobranych butach, można nabawić się poważnych kontuzji, zwyrodnień stawów, a także bolesnych odcisków. Trening w zbyt twardym, słabo amortyzującym lub nieodpowiednio trzymającym stopę obuwiu może być bardziej szkodliwy niż pożyteczny, a także – mniej wydajny.

Czy od samego początku konieczny jest zakup profesjonalnego obuwia? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej pary butów biegowych?

Pierwsze kroki przed zakupem

Najistotniejszym krokiem przed zakupem butów biegowych jest poznanie własnych oczekiwań, a także, po prostu, rozpoczęcie przygody z bieganiem. Niemal każdy posiada w swojej garderobie sportowe obuwie. Mogą to być najzwyczajniejsze adidasy z lekko amortyzującą podeszwą. Wystarczy półgodzinny jogging w jakichkolwiek butach, a biegacz uzyska kilka cennych informacji. Przede wszystkim, w jaki sposób stawia stopę. Wśród typów biegaczy wyróżnia się pronatora (stopa przetacza się od zewnętrznej strony lekko do wewnątrz), supinatora (stopa przetacza się mocno na zewnątrz) oraz osobę o nadmiernej supinacji (doprowadza do wybijania stopy z palców i gorszej stabilizacji). To ważna informacja, która pomoże sprzedawcy dobrać odpowiedni model obuwia.

Amortyzacja – ważna szczególnie na początku

Stopień amortyzacji obuwia powinien być uzależniony od:

– stylu biegania – osoby, które mają tendencje do „lądowania” na piętach, powinny zwrócić uwagę na modele obuwia z dobrą amortyzacją właśnie w tym miejscu;

– stopnia zaawansowania – osoby z rozwiniętą techniką biegową, wybijające się ze śródstopia mogą zwrócić uwagę na obuwie o mniejszym stopniu amortyzacji, pozwalające osiągać większe prędkości;

– wagi biegacza –  im biegacz jest cięższy, tym większą amortyzację powinien zapewnić swoim stopom, a co za tym idzie – stawom i całemu organizmowi;

– częstotliwości treningów – długie i częste treningi nie pozostają bez wpływu na stawy i cały układ kostny, warto zadbać o odpowiednią amortyzację, bądź pomyśleć o kilku modelach obuwia, dopasowanych do potrzeb treningowych;

– uczęszczanej nawierzchni – twarde podłoże typu asfalt czy chodnik wymagają większej amortyzacji, niż bieganie w parku, po trawie, drogach żwirowych czy nieutwardzonych.

Dostępne systemy

Buty do biegania cechuje ogromna ilość systemów, z którymi warto, przynajmniej powierzchownie się zapoznać. Są to przede wszystkim systemy odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci i komfort przy dużym wysiłku, wsparcie określonych partii stóp z zastosowaniem specjalnych materiałów o większej elastyczności lub amortyzacji na podeszwie lub we wkładce, a także zastosowanie różnych stref materiałowych (oddzielenie materiałów stosowanych na palcach, przy śródstopiu oraz w rejonie pięty i kostki).

Gdzie kupować?

Wybór butów biegowych jest ogromny, a przed zakupem warto porównać dostępne oferty i wybrać tą najkorzystniejszą. Przykładem dobrze wyposażonego sklepu, oferującego wysokiej jakości, specjalistyczny asortyment biegowy, jednocześnie w dobrej cenie jest np. sklep http://www.dobiegania.pl. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest zakup obuwia na miejscu i skorzystanie z pomocy doradcy.